Концентрациите на тежки метали в почвите на замърсени заливни речни тераси могат силно да се изменят на малки разстояния, което силно затруднява пространственото им моделиране с обичайните подходи. Обвързването на съдържанията им с морфографията на терена с помощта на съвременни геостатистически методи, използвани в цифровото почвено картографиране, би позволило създаването на прогностичен модел на пространственото им разпределение.
Териториалният обхват на работа на проекта включва регионът на Арчаро-Орсойската низина и водосборните басейни на реките Огоста и Лом. Именно това е основната цел на предложеното изследване. В него се предвижда извършване на въздушно заснемане на четири ключови участъка в долините на реките Дунав, Огоста и Лом, за създаване на детайлни цифрови модели на терена чрез използване на безпилотен летателен апарат. Те ще бъдат използвани за ГИС-базиран анализ на група от морфометрични параметри на релефа на долинните дъна.
Информацията за параметрите и за съдържанията на набор от тежки метали в близо 400 почвени проби ще бъде обработена с помощта на регресионни кригинг техники (англ. Regression-Kriging Techniques) и обобщени линейни модели (GLM), за да се разкрият зависимостите между тях и да се изготвят регресионни модели. С тяхна помощ ще бъде направен опит за моделиране на разпределението на тежките метали в почвите на изследваните участъци.
Като резултат от проекта се очаква да бъдат установени морфометрични параметри, които най-добре описват пространственото изменение на съдържанията на тежките метали в почвите и могат да се използват в различни прогностични модели. Ще бъде направен опит за изготвяне на технология за пространствено моделиране на съдържанието на тежки метали в почвите на заливните речни тераси. Това ще даде възможност за установяване и детайлизиране на обхвата на замърсяванията в речните долини в резултат от минно-добивнии металургични производства и вземане на мерки за минимизиране на здравния риск за местното население.
Целеви групи
Генерирани резултати
Заснети са ключови участъци от региона с безпилотни летателни средства.
Създадени са цифрови модели на повърхността и релефа, TIN-модел, ортофото мозайка за всички ключови участъци, ГИС-базиран морфометричен и морфографски анализ на релефа в ключовите участъци.
Изчислен са релевантни морфометрични параметри и екстрахиране на хомогенни геоморфографски единици в заливните тераси на изследваните участъци.
Валидирани са резултатите от ГИС-базирания анализ на релефа и обработка на данните от теренните изследвания.
Изготвяни са карти на релефа на заливните тераси в изследваните участъци.
Изготвяна е схема за пробонабиране от почви съобразена с морфографията на терена.
Взети са проби на води и е направен анализ на качеството на водите.
Извършено е актулизиране и допълване на база от данни към ЦМР и ортофото-мозайка за долините на реките Дунав, Огоста и Лом.
Създадена е идентичност на проекта и популяризация на неговите цели.
Повишена разпознаваемост на проекта сред заинтересованите страни
Проведени са публична кампания с обществеността и общинската администрация на гр. Чипровци (10. 2020 г), с ученици от ПГ "Найден Геров" – гр. Лом (10.2021 г.), с ученици от ПМГ "Св. Климент Охридски" – гр. Монтана (04. 2022 г.). Осъществи се взаимодействие с държавни институции и органи, имащи отношение към реализиране на дейностите по проекта. Повиши се информираността на заинтересованите страни относно екологичните рискове в долината на р. Огоста и р. Лом. Осъществено е обучение на част от членовете на екипа на проекта, предимно млади учени за работа с безпилотни летателни средства.
На 12.04.2022 г. екипът на проект "Връзка на пространственото разпределение на тежките метали в почвата с морфологията на замърсени заливни речни тераси (ТОПОМЕТ) проведе публична кампания с ученици от ПМГ "Св. Климент Охридски" – гр. Монтана в долината на р. Огоста при с. Гаврил Геново. Събитието включваше теренно-полева работа и демонстрации на възможностите на различни уреди и апарати за анализ и дистанционни изследвания.
Учените под ръководството на учение от департамент "География” на Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН реализираха собствени теренни изследвания – трасираха почвени профили, събраха почвени и водни проби, анализираха параметри за различни показатели, свързани с качеството на почви и води. Генерираните резултати ще обработят в специално занятие в клас под ръководството на учителят по география г-жа Марияна Стефанова и ще бъдат оценени.
По време на теренната работа учениците имаха възможност да се запознаят с потенциала на безпилотните летателни апарати и
функционирането на изградената мониторингова система на р. Огоста.
Екипът от учени направи дарения на ПМГ "Св. Климент Охридски" – гр. Монтана от книги, карти, постери и дидактически материали.